Solon teaserit: ”Minusta tulee galaksin paras pilotti”

Oli kolme ja puoli kuukautta ensi-iltaan, kun radiohiljaisuus päättyi.

Disney ja Lucasfilm ovat viimein valmiit valmistelemaan yleisöä siihen, että Solo: A Star Wars Story saa ensi-iltansa muun muassa Suomessa 23. toukokuuta ja Yhdysvalloissa totuttuun tapaan kaksi päivää myöhemmin. Teasereitahan pamahti tavallaan sunnuntain-maanantain aikana kerralla kaksikin, koska Superbowlin mainostauolla esitetty 45 sekunnin pikku-teaser ei ollutkaan vain ”teaserin teaser” eli tiivistelmä seuraavana aamuna Yhdysvalloissa julkaistusta varsinaisesta pätkästä, vaan ihan oma pieni mainoksensa. Tässä ne siis vielä molemmat:

Erinomainen kuva-kuvalta -analyysi on jo esimerkiksi io9:n sivuilla, joten minäpä yritän keskittyä fiiliksiin. Nämä yhteensä reilut kaksi minuuttia ovat siis ensimmäiset silmäyksemme siihen, millainen otus onkaan elokuva, jota studion suunnalta on tähän mennessä kuvailtu nuoren Han Solon sooloelokuvaksi, Hanin ja Chewien origin-tarinaksi ja ”western-keikkaelokuvaksi avaruudessa”.

Ainakin viimeksi mainittu määritelmä (Kathleen Kennedyn, muuten) vaikuttaa teaserien perusteella osuvalta. Emmekö näekin lyhyemmässä teaserissa junaryöstön, klassista kattokamppailua myöten? Emmekö näekin pitemmässä teaserissa vielä klassisemman kuvan pistoolin tavoittelusta lantiovyöltä tulitaistelua ennakoiden? Aivan ääneenkin puhutaan jengin kokoamisesta keikkaa varten. Ja jos western-luentaa jatketaan, niin eivätkö ennakoidun tulitaistelun vastapuolet muistutakin naamiomaisine kypärineen ja primitiivisine kaulakoruineen jopa intiaaneja?

solo-teaser-gunfight.jpg

Tiesimme, että Han on nopea pilotti, mutta onko hän myös lännen nopein?

Näine hyvineen Solo-leffa tuo aivan alkajaisiksi enemmän kuin vähän mieleeni scifi-westernien kuninkaallisen Fireflyn (tai Serenityn, kummalla nimellä vain). Se ei toki ole lainkaan huono mielleyhtymä. Tuo Joss Whedonin luoma aivan liian lyhytikäinen sarja oli paljon velkaa Star Warsista nimenomaan Han Solon hahmolle: myös siinä oli kyse hurmaavista lurjuksista tekemässä keikkaa, joka ei aina tai useinkaan ehkä ollut laillista, mutta joka ei ainakaan koskaan ollut galaksin valtaapitävien mieleen, eikä koskaan ”pieniä ihmisiä” vastaan. Joku toinen saattaa ajatella päällimmäisenä Guardians of the Galaxy -leffoja, jotka nekin voi kutakuinkin listata samaan aligenreen.

Toinen päällimmäinen mielleyhtymäni on, että Solo näyttää visuaalisesti tummemmalta ja, tavallaan, tyylikkäämmältä kuin odotin. Tämän ei pitäisi tulla yllätyksenä, sillä elokuvan kuvaaja Bradford Young tunnetaan nimenomaan tummasta ja tyylikkäästä kuvasta (mm. Arrival). Mutta se tulee siksi, että yleinen ja minunkin odotukseni on ollut, että Solon soolo olisi leimallisesti komediallinen, ja erityisesti tietysti koska elokuvan ensimmäiset ohjaajat olivat värikylläisistä iloitteluista tunnetut Phil Lord ja Christopher Miller (mm. Lego-elokuva).

solo-teaser-chase

Yksi syy kuvallisiin ja väriteemaisiin odotuksiini oli ensimmäinen standalone-leffa Rogue One, sillä olin kuvitellut, että standalone-elokuvien haluttaisiin erottuvan selkeästi toisistaan (palkataanhan niihin tarkoituksella eri tekijätkin). Siksi olen oikeastaan aika yllättynyt, kuinka vahvasti teaserin kiituritakaa-ajo tuokin mieleeni Jedhan maanläheisen katusodan ja lentokohtaukset avaruusmyrskyssä puolestaan ilmastoltaankin saman elokuvan saapuisen Imperiumin asetutkimus-tukikohtaan. Näyttäisipä tässäkin elokuvassa olevan lentopako räjähdyksen alta, kuten oli Rogue Onessakin.

Itse asiassa, kärjistäen voisi sanoa että odotin ehkä enemmän jotakin tällaista, mitä leffan niin ikään juuri julkaistut hahmojulisteet viestivät:

Veijarikomediaakin aistin Solon teasereissa, enkä millään muotoa tarkoita sanoa, että olettaisin Ron Howardin kääntäneen elokuvaa täysin vakavaksi. Mutta selväksi tulee myös, että Bradford Youngia ei ole palkattu Soloon vahingossa, vaan tekemään juuri sitä, missä hän on todella hyvä.

Suoraan sanottuna Solo näyttää näissä teasereissa minun makuuni hemmetin hyvältä – ja ihan erityisesti visuaalisesti juuri minun makuuni olevalta. Puhtaasti kuvia katsellen olenkin näistä teasereista todella innoissani, ja suuresti kiinnostunut siitä, millainen lopputulos on tämän visuaalisen tyylin ja poikamaisen seikkailun välillä.

solo-teaser-duo

”Luulenpa, että tämä on kauniin ystävyyden alku.”

Ja mikäs siinä, voihan tästä muutenkin innostua, vaikka lievästi sanoen ongelmallisessa tuotannossa on edelleen yhtä paljon syitä huolestuneisuuteen kuin ennen näitä teasereitakin. Jo pelkästään nuoren Hanin (Alden Ehrenreich), Chewbaccan (Joonas Suotamo) ja Landon (Donald Glover) näkeminen yhdessä on melkoinen klikkiotsikko, ja kun heidät vielä nähdään naarmuuntumattomuuttaan kiiltelevän Millennium Falconin ohjaimissa mitä todennäköisimmin lentämässä Kesselin reittiä, niin onhan siinä kyllä tilanne, josta lie moni tähän asti vain unta nähnyt. Itse asiassa, aika moni meistä saattaisi sanoa niinkin, että ”you had me at unscratched Millennium Falcon”.

Siitä en ala näillä näytteillä sanomaan mitään, onko Alden Ehrenreich onnistunut vaikeassa ja tärkeässä tehtävässään tavoittaa Hanin olemuksen. Moni on kyllä sanonut, ilkeästikin, mutta minusta ne tuomiot ovat vielä ennenaikaisia. Vaikea on myöskään ottaa kantaa uusiin hahmoihin Qi’raan (Emilia Clarke), Beckettiin (Woody Harrelson), Valiin (Thandie Newton) ja robotti L3-3T:een (Phoebe Waller-Bridge), vaikka heistä kaksi ensin mainittua saavat sanoa muutamat sanasetkin. Katsotaan ja tuomitaan myöhemmin!

(Sanon nyt kuitenkin sen, että tykkään spekulaatiosta, että Qi’ra olisikin sukunimeltään Solo ja siis päähenkilön sisko eikä love interest. Ei siksi, etten kestäisi nähdä Han Solon pussaavan ketään muuta kuin Leiaa, vaan siksi, että toisensa sisaruksiksi tietävien sisarusten välinen kuittailu olisi tässä sarjassa virkistävää: ”Minä saatan olla ainoa, joka tietää, mikä sinä olet”. Mutta tämä ei ole siis edes huhu, vain Twitteristä poimimani faniteoria.)

solo-teaser-team

Älkää huoliko, tässä standalonessa kaikki eivät varmasti kuole.

Filmin juonestahan emme jo totuttuun tapaan tässä vaiheessa tiedä periaatteessa mitään, paitsi että oletamme elokuvan sisältävän noin kaikki Han-myytin ainekset. Käytännössä voimme silti tehdä teasereista kaikenlaisia huomioita. Esimerkiksi sen, että Han toteaa saaneensa potkut Imperiumin akatemiasta siihen sävyyn, että tuskin näemme kyseisiä vaiheita elokuvassa, mutta samaan aikaan näemme hänen värväytyvän jonkinasteisesti Imperiumin palvelukseen – olisikohan värväytyminen siis jo osa Beckettin keikkaa? Tai että tuon keikan voi veikata olevan juuri se, joka ensimmäisen kerran yhdistää Han Solon ja Lando Calrissianin, joka keikan alussa vielä omistanee onnellisesti tuon galaksin nopeimman romukasan.

Sitäkin mietin, että elokuvaksi, jonka pitäisi kertoa Hanin ja Chewien ensitapaamisesta, näemme teaserin kuvissa jo varsin vakiintuneesti toisiaan ymmärtävän parivaljakon. Tai että Hanin ja Qi’ran kiituripako (kotiplaneetta Corellialla?) vaikuttaa vielä teinien tempulta, mutta toiset kuvat samoista lurjuksista pikemminkin aikuisilta, tyylinsä löytäneiltä huijareilta. Vaikuttaa siltä, että tämä elokuva ei todellakaan tapahdu vain parin päivän aikana, tai vähintään odotettavissa on Rogue Onen kaltainen ”eräitä vuosia aiemmin” -intro-osuus.

Mitään aivan välittömän ikonista ja taputuksia aiheuttavaa en näissä teasereissa näe. Mutta tässä vaiheessa tärkeintä oli, että suurelle yleisöllekin viimein kerrottiin, että tämä elokuva on ihan oikeasti tulossa, ja itse asiassa jo aika pian.

10 thoughts on “Solon teaserit: ”Minusta tulee galaksin paras pilotti”

  1. Tästä en osaa yhtään sanoa, tulenko pitämään vai en. Itse odotin huomattavasti veijarimaisempaa otetta, en teasereiden näyttämää ”aikuista” tyyliä. Saa nähdä miten käy, itse en vain koskaan ole tuntenut tarvetta tietää, miten Kessel ajetaan 12 parsekissa tai vastaavaa, joten en taida ollenkaan olla kohderyhmää. Selittänee miksei tämä oikein iske.

  2. Visuaalisesta ilmeestä pidän todella paljon. Ja teaserin lopun ”we are fine” oli klassista Han Soloa. Myös Lando vaikuttaa onnistuneelta.

    On kuitenkin eräs asia, jonka puolesta pidän peukkuja: ettei Qi’ra, oli hän kuva vaan, kuole elokuvassa. En halua, että nämä stand alone leffat ottavat tavaksi esitellä uusia hahmoja, jotka tapetaan ihan vaan siksi, että he eivät esiinny episodeissa IV, V ja VI. Tämä ratkaisu olisi laiskaa käsikirjoittamista ja katsojien aliarviointia. Kyseessä on galaksi, eikä 3000 asukkaan kylä. Kyllä siellä on tilaa pysyä poissa silmistä kolmen elokuvan ajan.

    • Hyvä pointti tuo kuolema. Woody Harrelson on aika potentiaalinen kuolija (koska mentorit kuolee aina), mutta ei sitä ihan jokaista hahmoa tarvitse kölin ali vetää.

      Tosin jos Qi’ra on rakkauden kohde niin Disney voisi tapattaa tämän ihan vain ”kasvattaakseen Hanin hahmoa” tai ”estääkseen Leian olevan toinen nainen” tai muuta tyhmää selitystä. Siis tyhmiä selityksiä kaikki, mutta markkinointi voisi näin laskelmoida.

  3. Okei, visuaalisuudesta pisteet täälläkin. Näyttää tosi hyvältä. Välillä tosiaan yllättävänkin paljon Rogue Onelta. Mutta olemmehan tosin nähneet yhteensä ehkä vajaat 2 minuuttia kuvamateriaalia, joten mukaanhan mahtuu vielä vaikka mitä. Joka tapauksessa jo nyt pisteet Bradford Youngille.

    Julisteet ovat todella hyviä. Siis ihan todella todella hyviä. Disney-aikakauden juliateista nämä ovat parhaita TFA:n hahmojulisteiden ohella.

    Ehrenreich, ihan ookoo, ei ainakan minusta ole tämän perusteella mitään syytä huoleen. Siellä vilahti ihan kivasti Solomaista asennetta jo, eikä Ehrenreichin todellakan tarvitse olla täydellinen nuori Harrison Ford. Roolista pitää tehdä vähän myös oma. Mutta vain Harrison Ford on Harrison Ford, ja hyvä niin. Solon castaaminen oli aina tosi vaikea tehtävä, ja luulen että myös Lucasfilm suorastaan haluaa, ettei hyvääkään roolisuoritusta edes aleta verrata Fordiin, sillä sellainen nyt vaan on ihan tolkutonta ja merkityksetöntä. Tämä elokuva tarvitsee hyvän Solon, ei hyvää Ford-kloonia, ja Ehrenreich on jo tämän perusteella minuata ihan passeli. Kunhan siellä on ne virnistykset ja solomaiset kommentit, ja tässä oli.

    Onneksi Chewie on aina Chewie!

  4. Salaliittoteoria: Qi’ra on se salaperäinen nainen, joka ANH:n poistetussa kohtauksessa (nähty viimeksi ysärin Behind the Magic -rompulla) erkanee Hanin seurasta hetkeä ennen kuin paikallinen kylähullu ja bensalenkkari tulevat kyselemään kyytiä, ja että kenties tämä kohtaus on peräti uudelleenfilmattu kuva-kuvalta ultimaattisena fanservicenä joko stingeriksi tai lopetuskuvaksi.

    Alunperinhän siis epäilin, että Jyn Erso olisi ollut hän, mutta toisin kävi…

  5. Päivitysilmoitus: Uusi Star Wars -elokuvien sarja Game of Thronesin tekijöiltä: Lucasfilmin iso, iso, iso kuva | Tähtien jatkosota

  6. Päivitysilmoitus: Jos Solo-elokuva onnistuu, se on ihme | Tähtien jatkosota

  7. Päivitysilmoitus: Solo-traileri: ”Näytät hyvältä. Hieman karkealta reunoilta, mutta hyvältä” | Tähtien jatkosota

  8. Päivitysilmoitus: Näin syntyi Solo | Tähtien jatkosota

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s