Episodi VIII: Nyt kuvataan

Here we go, here we go, here we go again.

Hartaudella odottelemani virallinen pressitiedote Episodi VIII:n kuvausten alkamisesta ei ole vieläkään tipahtanut. En siis ole paljon parin viikon takaista viisaampi siitä, ketä kuvataan, saati mitä kuvataan.

Mutta tänään Disneyn toimitusjohtaja Bob Iger kuitenkin vahvisti, että nyt jo kuvataan. Rian Johnsonin ohjaaman Episodi VIII:n kuvaukset ovat alkaneet!

Ja vaikka en ole paljon aiempaa viisaampi, vähän olen kuitenkin. Se on ainakin nyt selvää, että tällä kertaa aloitettiin studiosta. The Force Awakensin ensimmäiset varsinaiset kuvathan tallennettiin on location Abu Dhabissa eli Jakkulla. Nyt kamerat pyörivät Lontoossa Pinewoodin studioilla, sillä sinne näyttävät kerääntyneen kaikki elokuvan tähdet.

Eivätkä itse asiassa vain ne kirkkaimmat tähdet – kaikkien Episodi VII:n päänäyttelijöidenhän on joka tapauksessa kerrottu olevan mukana myös Episodissa VIII, ja odotetut cast-uutiset koskevat pikemminkin uusia päänäyttelijöitä. Nettilähteiden rivien välistä ilmenevät tuotantotekniset seikat kuitenkin paljastavat jo parin pienemmänkin hahmon paluun: ensi viikolla Lontoossa tarvitaan ainakin Tim Rosea (amiraali Ackbar) ja Mike Quinnia (Nien Nunb). Samat lähteet muuten paljastavat myös Peter Mayhewn olevan mukana kuvauksissa – Chewbaccan karvapuku ei siis ainakaan vielä siirry kokonaan suomalaiselle Joonas Suotamolle.

Mitä tulee nettilähteiden rivien väleihin, nostan korkealle hattuani StarWarsNewsNetille, joka bongasi John Boyegan Instagram-postauksen lippiksestä ja t-paidasta, että näyttelijä treenaa kendo-klubilla. Tämähän tarkoittaa, huh huh, peräti juonellista paljastusta: että Finn tarttuu miekkaan seuraavassakin episodissa, vaikka The Force Awakensin perusteella hahmo ei Voima-herkältä vaikuttanutkaan.

Ah, niin, ja sehän on niin ikään ehtinyt tässä välissä paljastua, että kamerat tosiaan pyörivät eivätkä vain tallenna. Sekä Rian Johnson että Episodi IX:n ohjaaja Colin Trevorrow ovat vahvistaneet, että The Force Awakensin tavoin Episodit VIII ja IX kuvataan filmille. Mukavaa, perinteikästä, johdonmukaista!

Kaiken kaikkiaan, eiköhän se ole kukkasten paikka:

#VIII

A photo posted by @daisyridley on

Disney-pomo Bob Iger kertoi niin ikään tänään, että ensi joulun Star Wars -ensi-illan Rogue Onen kuvaukset ovat ”lähes päättyneet”. Jonkinlaista elonmerkkiä voinee siis odotella sieltäkin suunnasta.

Kunnon teaser tai trailer nähtäneen vasta toukokuussa, Disneyn toisen ison leffafranchisen eli Marvelin Captain America: Civil Warin tienoilla. Mutta sitä ennen voisi kai jollain tavalla muistuttaa yleisöä siitä, että kaukainen galaksikin jatkaa sotaansa valkokankaalla vielä kuluvan vuoden aikana. Todennäköisesti Rogue One -uutisia on tarkoituksella himmailtu, varoen hämmentämästä The Force Awakensin pauloissa yhä olevia katsojia, mutta tuon episodin poistuessa pikkuhiljaa teattereista alkaisi aika olla kypsä seuraavien odotukselle. Vai mitä sanotte, köh köh.

2 thoughts on “Episodi VIII: Nyt kuvataan

  1. Celebrationissa luulisi olevan aika paljon Rogue One -pöhinää, siinä vaiheessa leffaankin on enää sopivasta vain pari kuukautta. Mutta olen samaa mieltä siitä, että teaser nähdään varmasti Civil War:n yhteydessä, tuskin aikaisemmin.

    Aika mielenkiintoinen palapeli on Disneyllä tällä hetkellä ensi-iltojen kanssa: Sekä Marvel että Star Wars tahkovat kuitenkin isoa rahaa, eli mitään ei voi laittaa liian lähekkäin ettei lipputulot kärsi. Guardians vol. 2:lla ei varmasti ollut mitään tekemistä VIII:n siirtämisen kanssa 😉

  2. Päivitysilmoitus: Tervetuloa episodiin VIII | Tähtien jatkosota

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s